Güncel işler sergisi / Recent architectural work exhibition

Recent architectural work, Exhibitions 2002

Güncel işler sergisi / Recent architectural work, Exhibitions 2002

Mimarlar Sema ve Murat Soygeniş’in projeleri ABD’de sergileniyor.

1

01 Ağustos – 28 Ağustos 2002

AIA Baltimore / Mimarlar Galerisi

2

20 Ağustos 2002 – 18 Ekim 2002

Dyett Galerisi / Mimarlık ve Planlama Okulu

Buffalo Üniversitesi

Mimarlar Sema ve Murat Soygeniş’in projeleri ABD’de sergileniyor.

Neden böyle bir sergi?

Sergiler mimarlıkta çeşitli anlayış ve yaklaşımların, deneyimlerin paylaşılabilmesi için birer araçtırlar. Bu paylaşım aslında bir iletişimdir, kalite kontrolü, ya da otokontrol nedenidirler. Kişinin kendi kendini geliştirebilmesi için çok önemli bir vesile olurlar. Benzer kişisel sergimiz yine Baltimore AIA’da 1990 yılında gerçekleşmişti. O sergide de 10 kadar proje çizim ve maketleriyle, eskizleriyle sergilenmişti, çok iyi bir iletişim ortamı oluşmuştu. Bu sefer de amaçladığımız, aynı şekilde paylaşım ortamının oluşmasıdır.

Sections - exhibition , AIA Baltimore 1990

Sections – exhibition , AIA Baltimore 1990

Neden ABD’de?

Projelerin çoğu çeşitli nedenlerle Türkiye’de sergilenmiş ya da basılmış ürünlerdir. Daha uzak bir ortamda, alınan davetleri de değerlendirerek, mesleki paylaşım ortamına girmek faydalı olacaktır diye düşünüldü. Ayrıca sergilenen projelerin bir bölümü Türkiye’deki deprem sorununa yönelik arayışları içerdiğinden, özellikle bu konunun uzaktan bakan kişilerin görüşleri ve değerlendirmelerine açık olmasının deprem ile ilgili tasarım yaklaşımlarına farklı bakış açıları getireceğinin önemine inanıyoruz. Sergilenen diğer uygulama ve projeler de Türkiye’de yapılanlardan bir kesiti sunacak ürünlerdir, bu ürünlerin de sergilerin açılacağı Baltimore ve Buffalo’da mimar ve öğrencilerle paylaşımının, Türkiye’de çeşitli nedenlerle, üniversite ya da başka platformlarda yapılan paylaşım gibi, verimli olacağı düşünülmüştür.

Baltimore AIA Exhibition Invitation 2002

Sergi davetiyesi / Baltimore AIA Exhibition Invitation 2002

Türkiye’deki deprem sorununa yönelik ne sergilenecek?

Afet sonrası konutuna yönelik deneysel bir proje sergilenecek. 2 ila 14 kişilik kullanıcı grubuna hitap eden büyüyebilen, aşamalar şeklinde inşa edilebilen düşük maliyetli bir konut projesi. Kullanıcıya sunulan ‘arsa ve servis mekanı’, kullanıcıların farklı farklı ihtiyaçları doğrultusunda kendi imkan ve programları doğrultusunda büyütülebiliyor ve tek kattan iki kata büyüyebiliyor. Her durumda ön avlusu olacak şekilde. Bu şekilde düz ve eğimli araziler için yerleşim önerilerini de içeriyor. Önerilen taşıyıcı sistem çok alışık olduğumuz betonarme taşıyıcı sistem, diğer malzemeler dolgu duvar ve bölücü duvar malzemeleri, sıva ve kullanıcıların kendi istek ve zevkleri doğrultusunda uygulayacakları boyalı yüzeylerden ibaret. Her kullanıcının avlusu kendi seçeceği renkte olup, yakın çevresini kişiselleştirebilecek. Kamusal alanlar ise denetlenerek, ortak kararlar doğrultusunda yerleşimdeki kişilerce şekillenecek.

Başka neler var sergide? Tam olarak ne sergileniyor?

Uygulanmış ve uygulanmamış 10 kadar proje sergileniyor. Bir fabrika, restoran, konut mobilya gibi uygulanmış örnekler ile uygulanmamış kentsel tasarım projeleri, çok amaçlı yapılar, uygulama aşamasına gelmiş olan konut grubu projeleri var. Bunlar arasında çeşitli meslektaşlarımızla ortak olarak gerçekleştirdiğimiz projeler de var. Sergilerin bir özelliği ‘disposable’ oluşları. Yani, sergilenip, izlendikten sonra tüm sergilenen çizimler, eskizler, maket fotoğrafları, vb geri dönüşüm kutusuna atılacak. Son derece ekonomik bir sergileme tekniği ile, İstanbul’da her kırtasiyede satılan mukavvalar kullanılacak, üzerinde sergilenecek çizimler işi bitince atılacak.

ABD’de nerelerde sergilenecek?

Amerikan Mimarlar Enstitüsü (AIA) nün Baltimore Şubesi Galerisinde ve New York Eyalet Üniversitesi – Buffalo, Mimarlık ve Planlama Okulu Dyett Galerisinde sergilenecek. Mimarlara, öğrencilere ve yakın çevrede konu ile ilgili herkese hitap edecek.

Daha sonra ne olacak?

Benzer sergiler, davet olduğu takdirde, dünyanın ve Türkiye’nin çeşitli köşelerinde gerçekleştirilecektir. Şimdilik belli olan bir program yoktur. Türkiye’de insanların, eğitimci ve mimarların neler yaptıklarının farklı coğrafyalarda görülmesi ve bilinmesi lazım.