Sergi / Exhibition: Mimarlık Platformu / Architecture Platform

Açılış konuşması / Opening speech, AIA International Conference in Istanbul

Açılış konuşması / Opening speech, AIA International Conference in Istanbul

2010 yılında Almanya’nın Essen ve Macaristan’ın Pecs kentleri ile birlikte“Avrupa Kültür Başkenti” olan İstanbul, bu ünvana paralel olarak AIA (Amerikan Mimarlar Enstitüsü) Avrupa Birimi yıllık toplantısına da ev sahipliği yapıyor. Yıldız Teknik Üniversitesi, TMMOB Mimarlar Odası veYapı Endüstri Merkezi’nin (YEM) desteğiyle Nisan 2010’da İstanbul’da gerçekleştirilecek ve “Istanbul: Layers of History, Culture, Architecture” (Tarih, Kültür, Mimarlık Katmanları) başlığını taşıyacak olan toplantı paralelinde ise bir sergi düzenleniyor.

İngilizce olarak gerçekleşecek olan toplantının açılış konuşmaları Charles Croigny, Bülend Tuna, Dogan Hasol ve konferansın başkanı Murat Soygeniş tarafından yapılacak . Konuşmacıları arasında Sir Peter Cook, Cengiz Bektaş, İrem  Kırış, Sema Soygeniş, Murat Germen, Salih Ofluoğlu gibi isimler bulunuyor. ‘İstanbul için Ütopyalar’ konulu atölye çalışması da konferans kapsamında yer alıyor. Kent için fikirler üretmeyi amaçlayan atölye çalışmasının yürütücüleri arasında yukarıdaki isimlerin yanı sıra Burcu Çelik, Yael Reisner, Bora Soykut bulunuyor. Açılış konuşmalarından sonra  dünyanın çeşitli ülkelerinden mimarların ürünlerini bir araya getiren Mimarlık Platformu sergisinin açılışı gerçekleştirilecek. Sergi, Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli ülkelerinde son on yılda gerçekleştirilmiş deneysel çalışmaları ortak bir platformda buluşturmayı hedefliyor.

Serginin hazırlanması ve tüm organizasyonu Marmara Çalışanlar Federasyonu tarafından yürütülmüş. architectureplatform sergi ile ilgili bilimsel ve mesleki danışman olarak organizasyonda rol aldı. Her türlü deneyim kategorisine sahip mimarların ürünlerinin yer alacağı, geniş bir katılımın olduğu sergiye ABD, Çin, Fransa, Hong Kong, İngiltere, İrlanda, İtalya, Macaristan, Mozambik, Türkiye gibi ülkelerden katılımcılar bulunuyor.